Парадоксально, що ми, українці, дуже багато знаємо про ті тренди, які задають світові фармацевтичні компанії, проте абсолютно не можемо похвалитися знаннями про успіхи вітчизняних виробників.
Про досягнення компаній, які зіграли значну роль в становленні української фармації, сформували тренди у виробництві тих чи інших лікарських форм і продовжують ставити вектор подальшого розвитку промислового фармацевтичного виробництва. Впевнені, що ознайомившись із героями нашої сьогоднішньої розповіді, більшість читачів зможуть відчути гордість за українську Фармації - адже виявляється, що не дивлячись ні на що ми здатні на дуже багато!
Цими героями нинішньої нашої розповіді є два виробництва, що входять до складу Групи фармацевтичних компаній «ЛЕКХИМ», що об'єднала під своїм крилом керуючу компанію АТ «Лекхім» (Київ), а також ПрАТ «Технолог» (Умань) та АТ «Лекхім-Харків». Саме два останніх підприємства на початку 1990-х років змогли зробити справжній прорив, про який більшість з нас так мало знають; впровадити всі ті нововведення, які сьогодні сприймаються нами, як щось само собою зрозуміле; створити оригінальні та інноваційні для нашої країни форми і технології, завдяки яким сьогодні не тільки українські, а й зарубіжні пацієнти мають доступ до якісного та доступного лікування. Про ці заслуги можна говорити практично нескінченно. Але немає нічого кращого, ніж уявити це на зрозумілих усім конкретних прикладах.
ВІД ПЕРШОЇ СВЕЧІ, АБО ЯК В УКРАЇНІ НАВЧИЛИСЯ РОБИТИ СУПОЗИТОРІЇ?
Здавалося б, така форма препарату, як свічки, - одна з найдревніших. Однак після здобуття Україною незалежності виявилося, що в країні немає виробництв, здатних в промисловому масштабі забезпечити формування ринку молодої країни такої звичної і необхідної всім лікарською формою, як супозиторії. Вирішити цю парадоксальну ситуацію змогла команда фахівців на чолі з Валерієм Печаєвим, Валентиною Мазурик, Лесею Радькіной і Любов'ю Лазько, про яких йшла мова в першій публікації. Вони-то і заснували в грудні 1995 р. перше в Україні виробництво супозиторіїв, яке сьогодні відомо практично всім як АТ «Лекхім-Харків».
Сказати, що виробництво почалося з нуля - не сказати нічого. У нового підприємства не було за плечима досвіду виробництва або розробки лікарських засобів; йому не дісталося «у спадок» від минулих часів номенклатури препаратів, а також розробленої і налагодженої технології; не було досвідчених фахівців, устаткування або навіть виробничих площ.
Як відомо, у історії немає умовного способу. Але, озираючись назад, можливо, відсутність саме цього зручного фундаменту змусило тих, хто вдихнув в компанію «ЛЕКХИМ» життя, не орієнтуватися на минуле, а сформувати своє - індивідуальне і зовсім ні на що не схоже - бачення власного шляху. Завдяки чому, можливо, і вдалося створити абсолютно новітнє і передове фармвиробництво. Ймовірно, саме це дозволило зрозуміти, що інвестування в створення власних оригінальних технологій і продуктів є одним з основних чинників конкурентоспроможності, а значить - ключовим фактором успіху.
Як би там не було, але «лекхімовци» не стали розмінюватися на дрібниці, а відразу встановили нову і повністю автоматичну лінію з виробництва та фасування супозиторіїв. Про значимість цього кроку свідчить хоча б те, що навіть сьогодні, через багато років, для українських фармпідприємств організувати повністю автоматизований процес, в якому виключити ручну працю, залишається важким для реалізації. Використання такої абсолютно нової і сучасної технологічної лінії дозволило Компанії «Лекхім-Харків» за кілька років з піонера досягти рівня найбільшого виробника супозиторіїв в Україні. Так, лише за останні роки обсяг виробництва супозиторіїв підприємством в натуральному вираженні збільшився з 14 млн в 2009 р до 23 млн за станом на 2011 р, що в грошовому вираженні склало 10,2 і 17 млн грн. відповідно.
Звичайно ж, сучасне виробництво вимагає наявності не менше інноваційних лікарських засобів! Поява одного з таких продуктів не змусило себе чекати. Ним став препарат ПРОСТАТИЛЕН у формі супозиторіїв. Такий біопрепарат, як простатилен, відомий досить давно завдяки дослідженням тоді ще Ленінградської науково-дослідної лабораторії биорегуляторов Військово-медичної академії Міністерства оборони СРСР. На фармринку даний препарат довгі роки був представлений виключно у вигляді ліофілізованого стерильного порошку в ампулах для приготування розчину для ін'єкцій.
Українськими вченими була розроблена і запатентована нова технологічна схема отримання комплексу пептидів з передміхурової залози великої рогатої худоби шляхом їх виділення методом екстракції 3% водним розчином оцтової кислоти з подальшою очисткою за допомогою ультрафільтрації з використанням нанофільтраційних композиційних мембран певного розміру. Це зробило виробництво не тільки безпечним і екологічно чистішим, а й забезпечило більший вихід кінцевого продукту - суміші низькомолекулярних пептидів. Доклінічні та клінічні дослідження підтвердили істотне підвищення терапевтичної ефективності в порівнянні з препаратом, виготовленим з субстанції, отриманої методом ацетоновій екстракції. Використовуючи таку високоактивну субстанцію, фахівці «Лекхім-Харків» в 1998 р. розробили абсолютно нову форму препарату в супозиторіях.
Наступним етапом стала розробка ще одного оригінального і нового препарату на основі субстанції простатилен - супозиторії ректальні ПРОСТАТИЛЕН-ЦИНК, який з'явився на українському фармринку у 2008 р.
Разом з тим компанія «Лекхім-Харків» не забувала і про те, що крім нових розробок, пацієнти потребують життєво необхідних і доступних генеричних препаратах, аналогів імпортних лікарських засобів не тільки в формі супозиторіїв, але і таблеток і ампул. Це дозволило підприємству в 2000 р. почати розробку і випуск вітчизняних генериків у формі таблеток, ставши одним з піонерів українського генеричного виробництва. І, як будь-який піонер, готовий підкорювати вершини, «Лекхім-Харків» у 2007 р. взяв ще одну висоту, мабуть найголовнішу - освоєння виробництва розчинів ін'єкційних препаратів в ампулах.
Завдяки цьому сьогодні «Лекхім-Харків» - широко відомий серед фахівців і пацієнтів виробник таких ін'єкційних препаратів, як РЕНАЛГАН, КЕТАЛЬГІН-ЛОНГ, Но-Х-Ша та ін. В даний час АТ «Лекхім-Харків» - це 9000 м2 промислових площ , більше 200 співробітників, більше 65 продуктів в асортименті і десяток препаратів, що знаходяться на тій чи іншій стадії реєстрації, а також експорт широкого асортименту виробляючих підприємством лікарських засобів в такі країни СНД, як Росія, Туркменістан, Білорусь, Узбекистан, Казахстан , Таджикистан, Азербайджан і ін.
ТАБЛЕТКИ БУВАЮТЬ РІЗНІ ...
Мабуть, навіть тих успіхів, про які ми розповіли вище, було б цілком достатньо для того, щоб описати історію передового фармацевтичного підприємства. Однак група компаній «ЛЕКХИМ» - явище в українській фармацевтичній галузі абсолютно унікальне! Підстави говорити про це дають досягнення фахівців ПрАТ «Технолог» (Умань), яке також входить до складу групи «ЛЕКХИМ». Здійснені ними на фармацевтичній ніші завоювання роблять дане підприємство справжнім експертом ще як мінімум в одній області - розробці та виробництві таблеток, вкритих оболонкою.
«Технолог» відомий на ринку України з 1992 р., а в 1999 році він увійшов до складу групи компаній «ЛЕКХИМ». Сьогодні цей завод швидко розвивающеся фармацевтичне підприємство, яке пройшло шлях від простого фасування препаратів до сучасного високотехнологічного виробництва, що спеціалізується на створенні і виробництві препаратів, вкритих оболонкою. У наші дні серед усіх твердих лікарських форм, що виробляются, частка таблеток, вкритих оболонкою, становить близько 85%.
Що змусило підприємство на межі тисячоліть перейти до активного впровадження новітніх технологій, що дозволило створити цілу систему покриттів для таблеток, а також організації контрольно-аналітичного центру, обладнаного за останнім словом техніки? З одного боку, це, безумовно, на той час колосальний досвід фахівців заводу, а з іншого - невгамовне бажання заявити про себе на фармринку, головним чином передовими розробками та якісними препаратами. Професіоналізм і благородні наміри стали внутрішнім ресурсом, що дозволив компанії «Технолог» перетворитися в одного з провідних гравців вітчизняного фармвиробництва.
Розробка технології виробництва таблеток, вкритих оболонкою, стала основним напрямком досліджень підприємства. Прекрасне розуміння не тільки технологічних особливостей, що дозволяють кожен раз відтворити профіль вивільнення лікарського засобу, але і фізіологічних процесів, пов'язаних з роботою травневого тракту, дозволило розробити технологію створення багатьох препаратів, стійких до впливу шлункового або кишкового соку, а також забезпечити таким лікарським засобам при необхідності пролонговані властивості. При цьому дані оболонки містять інгредієнти, допущені до використання в складі препаратів з урахуванням вимог регуляторних органів Європейського Союзу та США. Крім того, покриття таблеток спеціальними оболонками дозволило зробити багато лікарських засобів більш естетичними і просто зручними в застосуванні.
Розробляючи свої препарати, фахівці підприємства «Технолог» істотно переглянули також і підходи до технології формування оболонок. Так, вони повністю відмовилися від використання органічних розчинників, замість яких змогли задіяти процес покриття таблеток оболонками на водорозчинній основі. Це дозволяє позбавити пацієнтів від попадання в їх організм слідів таких з'єднань, як, наприклад, ацетон, а також зробити роботу зайнятих у виробництві технологів істотно безпечнішою, а саме виробництво - екологічно чистим. Таким чином, вітчизняне підприємство «Технолог» шляхом дотримання виробничих стандартів, що зменшують вплив на навколишнє середовище, пішло по шляху європейських цінностей, ставлячи на чільне місце турботу про майбутнє.
При всьому при цьому завод «Технолог» володіє не тільки оригінальними розробками способів покриття таблеток оболонками. На відміну від більшості вітчизняних підприємств, що використовують найчастіше лише один з технологічних прийомів, «Технолог» має можливість наносити покриття оболонкою, використовуючи кілька різних способів: крім 4 установок, покриття таблеток оболонками відбувається також в сушарках киплячого шару і в дражировочних котлах. Отже, підприємство має всі (і технічні, і технологічні) можливостями, що дозволяють вести виробництво лікарських форм з урахуванням безлічі індивідуальних і технологічних особливостей, фізико-хімічних властивостей активних фармацевтичних інгредієнтів і допоміжних речовин, а також багато-багато іншого.
Стати не тільки першим препаратом, покритим оболонкою, а й справжнім бестселером уманського «Технолога» судилося препарату ПАНКРЕАТИН. При створенні даного лікарського засобу, покритого кишковорозчинною оболонкою, перед технологами стояло два завдання - не тільки розробити препарат, який би діяв завдяки спеціальному складу кишково-розчинної покриття, але і піти від використання органічних розчинників. Цей своєрідний іспит співробітники компанії здали блискуче!
Настільки ж прекрасно фахівці даного заводу витримали і інший іспит, коли перед ними було поставлено завдання по розробці оригінальної технології виготовлення пеллет, що дозволяють ввести в організм людини мікродози діючих речовин. Технологія пелетування полягає в поступовому тривалому нашарування на фармакологічно інертні мікрогранули (пелети) певних мікродоз активних фармацевтичних інгредієнтів, після чого вони покриваються кишковорозчинною оболонкою і поміщаються в капсулу. Остання транспортує препарат в організм пацієнта і після розчинення вивільняє мікрогранули, які рівномірно розподіляються в шлунку і змішуються з харчовим комком. Виділяється з них згодом діюча речовина рівномірно і поступово всмоктується в загальний кровотік. Така технологія в залежності від особливостей використовуваного покриття дозволяє добитися не тільки швидкого ефекту, а й пролонгованої дії препарату, який може всмоктуватися в шлунку або, навпаки, в кишечнику, за рахунок покриття пелет різними оболонками.
Прикладами препаратів, створених на заводі «Технолог» із застосуванням технології пелетування, є кишково-розчинні капсули КРЕАЗИМ, в які укладені мікрогранули, що містять високоактивний панкреатин, і капсули ОМІКС, що містять мікрогранули тамсулозину пролонгованої дії.
Перший з препаратів - КРЕАЗИМ - призначений для застосування у пацієнтів з недостатністю екзокринної функції підшлункової залози, що супроводжує, наприклад, муковісцидоз, хронічний панкреатит, а також після хірургічних втручань на підшлунковій залозі та за будь-яких інших захворюваннях, що супроводжуються екзокринної недостатністю підшлункової залози. До теперішнього часу накопичено достатній досвід, який свідчить про те, що мікрогранулірованного лікарські форми мають переваги перед таблетованими формами панкреатину - після вивільнення з капсули КРЕАЗІМА безлічі мікросфер рівномірно розподіляються в шлунку і змішуються з харчовим комком. Це забезпечує велику площу контакту ферментів з їжею і одночасне надходження їх з порціями їжі в кишечник. Завдяки цьому дія препарату практично відтворює природний процес травлення, коли панкреатичний сік виділяється порціями у відповідь на періодичне надходження їжі зі шлунка. При цьому кишково-розчинна оболонка, якою покрита кожна мікрогранула, захищає панкреатин від передчасного руйнування кислотою, поки харчоий комок знаходиться в шлунку.
В капсулах ОМІКС пеллетіровання тамсулозину (діючої речовини препарату), призначеного для лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози, дозволило фахівцям «Технолога» створити пролонговану форму даного лікарського засобу. За рахунок покриття пелет спеціальною оболонкою, тамсулозин не піддається ефекту першого проходження через печінку, що дозволяє йому повільно біотрансформуватися в печінці з утворенням фармакологічно активних метаболітів.
Нарешті, ще одним прикладом успішних розробок фахівців уманського заводу «Технолог» є пролонгована форма нітрогліцерину, представлена таблетками НІТРОГРАНУЛОНГ.
Багатьом, мабуть, відомий препарат нітрогліцерин, таблетовану форму якого за часів СРСР отримували тритураційним способом. Для цього зволожену таблеткового масу протирали крізь сито, що в результаті давало гранулят масою в середньому 0,0285 г, який містив близько 0,0005 г нітрогліцерину. Отримана таким способом форма препарату відрізнялася меншою твердістю, міцністю і, як наслідок, значними відхиленнями в масі і змісті діючої речовини. Останнє впливало і на силу фармакологічної активності окремих доз препарату, що, як наслідок, могло виявлятися такими ускладненнями, як головний біль, запаморочення, зниження артеріального тиску. Внаслідок вищезгаданого отримані таким методом таблетки нітрогліцерину просто перестали відповідати існуючим на сьогодні більш суворим вимогам науково-технічної документації, в зв'язку з чим зникли з ринку.
Безумовно, перед фармацевтичною промисловістю постало питання про створення сучасної і технологічно більш досконалої лікарської форми нітрогліцерину. Здійснити це змогли фахівці «Технолога» - саме їм вдалося розробити новий спосіб отримання таблеток нітрогліцерину, а також створити препарат з пролонгованим вивільненням під назвою НІТРОГРАНУЛОНГ. Цей препарат представляє собою мікрогранули, що містять нітрогліцерин, які пресуються в таблетку і покриваються оболонкою. Подібна технологія дозволяє отримувати таблетки правильної форми з більш точним вмістом діючої речовини. При цьому пресування додає препарату велику міцність, а покриття його полімерною оболонкою створює умови для повільного вивільнення нітрогліцерину і його пролонгованої дії.
Завдяки прагненню зайняти свою нішу серед фармацевтичних виробників, компанія «Технолог» в результаті стала свого часу єдиним в нашій країні підприємством, здатним провести повний цикл отримання мікрогранул. Сьогодні дане виробництво має унікальну можливість продовжувати розробляти оригінальні технології одержання лікарських форм як для власних потреб, так і для потреб інших вітчизняних і зарубіжних компаній.
Ще одним нововведенням, яке було створено фахівцями «Технолога», стала розробка препарату ОНДАНСЕТРОН у формі розчину для перорально застосування. У той час як ондансетрон, застосовуваний для профілактики нудоти і блювоти при проведенні протипухлинної, хіміо- або променевої терапії у онкологічних хворих, вже не перший рік представлений на українському фармринку в формі таблеток і розчину для ін'єкцій, така форма препарату, як розчин для внутрішнього застосування , залишається поки що єдиною. Розробка нової форми даного препарату, що раніше не представленої в нашій країні, стала для фахівців «Технолога» справжнім випробуванням їх професіоналізму, яке вони витримали з честю, надавши пацієнтам нову, зручну в застосуванні форму.
Безумовно, створюючи нововведення, технологи підприємства не забувають про виробництво генериків, завдяки яким українці отримують доступ до якісних і ефективним, але при цьому більш доступним препаратів вітчизняного виробництва. Одним з них є, наприклад, ПОТЕНЦІАЛІ (силденафілу цитрат), що став лідером продажів компанії «Технолог».
ДИВЛЯЧИСЬ В МАЙБУТНЄ, ПАМ'ЯТАТИ МИНУЛЕ ...
Однак було б несправедливо, напевно, впроваджувати нововведення і при цьому абсолютно залишити напризволяще свої більш ранні розробки. Тому «ЛЕКХИМ» вдихає нове життя в існуючі в номенклатурі заводів продукти. Часом він змінює їх буквально до невпізнання, надаючи їм абсолютно новий, сучасний образ.
Впевнені, що всі прекрасно знають такі засоби, як валідол, а також рослинні настоянки пустирника і глоду. Нерідко наші пацієнти звертаються в аптеку відразу за декількома такими засобами, згодом комбінуючи їх. Так чому б не створити комплексний препарат, де були б об'єднані всі ці компоненти, - вирішили фахівці «ЛЕКХИМ». І створили таблетки ПЕЧАЕВСКІЙ ВАЛІКАРДОЛ-НАТУР. Цей комплекс на основі розчину ментолу в ментиловому ефірі кислоти ізовалеріанової, а також сухих екстрактів квіток і листя глоду, шишок хмелю і трави пустирника став першим препаратом, при розробці якого компанія «Технолог» замість рідких спиртових екстрактів використовувала сухі стандартизовані витяжки. Це дозволило не тільки об'єднати в одній лікарській формі кілька традиційних препаратів, що застосовуються при захворюваннях серцево-судинної системи, але і створити препарат з більш тривалим терміном придатності, а також у формі, зручній в застосуванні, - тепер пацієнтам немає необхідності самим комбінувати настоянки або відміряти їх.
Завдяки такому збалансованому складу цей лікарський засіб виявляє седативну та помірну рефлекторну судинорозширювальну (у тому числі коронаророзширювальну) дію за рахунок подразнення нервових рецепторів слизової оболонки порожнини рота. Екстракти лікарських рослин у складі препарату ПЕЧАЕВСКІЙ ВАЛІКАРДОЛ-НАТУР володіють м'якими заспокійливими і помірними спазмолітичні властивості, а також надають стабілізуючу дію на вегетативну нервову систему.
Як бачимо, у групи компаній «ЛЕКХИМ» що ні препарат - то нововведення або оригінальне технологічне рішення. У підприємств вже давно за плечима залишилися складності періоду становлення, а це значить, що попереду їх чекають нові і все більші досягнення!